Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
23–27 вересня 2013 року в місті Львові місцевим регіональним відділенням Національної школи суддів України було проведено підготовку помічників суддів і консультантів місцевих та апеляційних загальних судів.
Навчання пройшли 35 помічників суддів та консультантів місцевих та апеляційних загальних судів Волинської, Закарпатської, Івано-Франківської, Львівської та Рівненської областей.
Під час проведення підготовки було вивчено такі питання:
- Судова влада та ЗМІ: забезпечення об’єктивного та неупередженого висвітлення діяльності загальних судів. Проблеми підвищення авторитету судової влади в українському суспільстві. Моделювання проведення судових засідань при допуску до судового процесу засобів масової інформації. Роз’яснення положень Закону України “Про інформацію” у частині організації діяльності судів.
- Європейська система захисту прав людини. Застосування Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практики Європейського суду з прав людини в Україні (ст.1 Протоколу №1 до ЄКПЛ із змінами, внесеними Протоколом №11). Порядок виконання рішень Європейського суду з прав людини в Україні. Закон України “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини”. Правові позиції Європейського суду з прав людини, викладені в рішеннях ЄСПЛ, які набули статусу остаточних.
- Адаптація національного законодавства України до міжнародних норм і стандартів. Судочинство України в порівнянні з правом Європейського Союзу. Впровадження європейських стандартів з прав людини в українське судочинство.
- Антидискримінаційне законодавство та практика його застосування. Вивчення аспектів застосування положень Конвенції ООН з ліквідації всіх форм дискримінації щодо жінок.
- Психологія діяльності працівника апарату суду. Засоби оптимізації міжособистісних стосунків працівників апарату суду: взаємовідносини судді з помічником судді, секретарем судового засідання. Психологічні та суспільні фактори, їх вплив на здійснення судочинства в судах. Запобігання ефекту професійного вигорання.
- Правова культура як складова частина демократії.
- Способу захисту цивільних прав та інтересів судом: практика застосування. Порядок вирішення питань щодо відкриття провадження у справі за позовами, в яких обрані способи захисту цивільних прав не передбачені цивільним законодавством.
- Використання технічних засобів в роботі суду. Фіксація судового процесу за допомогою технічних засобів. Положення про автоматизовану систему документообігу суду, затверджене рішенням Ради суддів України 26.11.2010 №30.
- Статус помічників суддів та консультантів місцевих загальних та апеляційних судів. Порядок прийому та звільнення з посади помічників суддів відповідно до Закону України “Про судоустрій та статус суддів”. Функціональні обов’язки помічників суддів. Умови та порядок прийняття на службу, проходження служби в судах. Умови оплати праці, матеріального, соціального та іншого забезпечення. Посадові інструкції помічників суддів, забезпечення їх виконання. Практичне застосування Положення про помічника судді суду загальної юрисдикції, затвердженого рішенням Ради суддів України від 25.03.2011 №14. Дії помічників суддів в екстремальних ситуаціях, їх взаємодія з іншими працівниками суду. Посадові обов’язки консультантів. Закон України “Про державну службу’.
- Організація роботи суду з питань виконання Закону України «Про звернення громадян», реєстрація та облік звернень громадян. Специфіка розгляду заяв, звернень, скарг громадян в суді. Порядок прийняття та розгляду судових звернень громадян та здійснення контролю за їх розглядом помічником судді, консультантом. Специфіка реєстрації заяв, скарг, пропозицій громадян. Особливості звернень суду України із судовим дорученням до іноземного суду.
- Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб’єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації та інформації, що становить суспільний інтерес, відповідно до Закону України “Про доступ до публічної інформації” від 13.01.2011 № 2939-VI. Особливості розгляду запитів на отримання публічної інформації.
- Провадження у справі до судового розгляду. Участь у цивільній справі представника. Підготовка справ до судового розгляду. Дії при підготовці цивільних справ до судового розгляду. Порядок забезпечення доказів та судовий розгляд заяв про забезпечення позову, виконання ухвал про забезпечення позову. Проведення попереднього судового засідання.
- Судові витрати. Відстрочення та розстрочення судових витрат, зменшення їх розміру або звільнення від їх оплати. Розподіл судових витрат між сторонами. Застосування Закону України “Про судовий збір”.
- Проблемні питання застосування процесуальних строків: порядок обчислення, зупинення, наслідки пропущення, поновлення та продовження строків. Поновлення строків апеляційного оскарження. Критерії поважності причин пропуску строку.
- Особливості розгляду справ про адміністративні правопорушення та судова практика застосування адміністративних стягнень. Підстави повернення матеріалів адміністративного правопорушення для усунення недоліків. Докази та доказування у справах про адміністративні правопорушення.
- Особливості судових експертиз. Питання їх призначення і проведення. Напрямки розвитку судової експертизи. Експертизи кримінальних, цивільних, адміністративних справах та справах про адміністративні правопорушення. Призначення і проведення експертиз, в тому числі: будівельно-технічних, товарознавчих, авто-технічних, психологічних та інших. Сучасні можливості судово-психологічної експертизи. Обов’язкове призначення експертизи.
- Етичні основи судової діяльності та професійна етика працівників апарату суду. Застосування правил поведінки працівників суду, затверджених рішенням Ради суддів України від 6 лютого 2009 року №33.
Після закінчення періодичного навчання всім слухачам, які його пройшли, було вручено Сертифікат Національної школи суддів України.